Zapraszam do odsłuchania audycji!
Towarzysz Edward Gierek rządził Polską w latach siedemdziesiątych. Okres ten nazywany jest Przerwaną Dekadą. Jego unikatowe na skalę światową pomysły gospodarcze dały Polsce intensywny rozwój.
Zagranicznymi kredytami finansował wielkie projekty gospodarcze, infrastrukturalne i społeczne. Dzięki niemu powstały zakłady przemysłowe, nowoczesne osiedla mieszkaniowe, autostrady oraz infrastruktura, z której korzystamy do dziś – między innymi Huta Katowice, Port Północny w Gdańsku, rafineria w Płocku czy pierwsza linia warszawskiego metra, której budowę rozpoczęto jeszcze w czasach jego rządów. Z wielu tych rzeczy korzystamy do dzisiaj!
Niestety, świat nie był dla niego łaskawy. Po kilku latach jego rządów świat popadł w kryzys naftowy, co zniszczyło jego plan gospodarczy, który zakładał import ropy i eksport węgla. Dodatkowo, na końcowy okres jego władzy przypadła Zima Stulecia.
Odsunięty od władzy przez ludzi, którzy zawdzięczali mu karierę, których nazywał towarzyszami; niedługo później internowany przez Jaruzelskiego podczas stanu wojennego, pozbawiony środków do życia, bezpodstawnie oskarżony o przywłaszczenie sobie niedużego domu w małej miejscowości pod granicą - co wydaje się smiesznym oskarżeniem z perspektywy skali dzisiejszej korupcji - dożył reszty kresu na ubogiej emeryturze, na którą zapracował za młodu w belgijskiej kopalni.
Tak państwo polskie dba o ludzi, którzy faktycznie próbują coś zrobić.
Zawdzięczamy mu nie tylko jego projekty, ale też upadek komunizmu w Polsce - otworzył nas na wolność i przedsiębiorczość, czego już nie dało się z Polaków wyrugać milicyjnymi pałkami!
Dalsza lektura
- Business Insider: Bilans epoki Edwarda Gierka. Pięć rzeczy, za które rachunek był bardzo słony
- Dzieje.pl: Dekada Gierka
- Obesrwator Finansowy: Mija 40 lat od ogłoszenia przez Polskę niewypłacalności
- ciekawehistorie: Gierek - kredyty, propaganda sukcesu, upadek
- Edward Gierek „Nikt mnie już o nic nie pytał”
Zapraszamy do wsparcia fundacji!
O tym jak to zrobić, dowiedzą się Państwo tutaj - link